Sdružení ARACHNE z.s.
instagram
About us in English

     Letošní Jarní Arachne bylo po různých stránkách netypické. Trvalo celých 10 dní, konalo se na Slovensku a bylo mezinárodní - pořádali jsme ho společně s žilinským občanským sdružením Turistický štvorček, takže část účastníků i část vedení byla ze Slovenska. Odborného biologického programu bylo tentokrát o něco méně, o to víc však bylo výletů, a to jak po souši, tak po vodě, navíc i celodenní brigáda, při které jsme čistili biokoridor podél žilinské přehrady.

     Poslední zvláštností je, že zápisu z akce se neujali vedoucí, ale sami účastníci. Dejme proto nyní slovo jim.
                                                                                         Miloš


Malá Fatra
18. - 27. května 2012



18. 5. 2012 – pátek večer (příjezd): I přes menší komplikace v podobě nastupování do přeplněného vlaku a (ne)pochopitelného zpoždění (vlak začínal na Hlavním nádraží, kde jsme zároveň i nastupovali, a již odtud byl zpožděný), jsme se nakonec bez větších obtíží dostali na vytoužené Slovensko.
     Naše spanilá jízda, proložená jednou ochutnávkou za druhou, skončila po pěti hodinách v Žilině, kde jsme rychle přeběhli do dalšího vlaku, a s ním dojeli během chvilky do Varína. Zde se k nám připojila i slovenská část účastníků. Celé páteční cestování končí na Správě Národního parku Malá Fatra. Letem světem jsme se ještě rychle seznámili a vzhledem k pozdním večerním/nočním hodinám odešli spát.

19. 5. 2012 – sobota: Hned ráno proběhla naše první společná, tudíž spíše seznamovací, rozcvička. Celé následující dopoledne jsme strávili na nedaleké louce a nechali se chytat a hledat od psů – záchranářů. Odpoledne jsme šli na procházku k Váhu, kde jsme se všichni vykoupali a kde většina z nás poprvé vyzkoušela splavování krátkého úseku Váhu na kánoích, které se staly jedním z hlavních symbolů Jarního slovenského Arachne.
     K večeru i jiným směrem sportovně ladění jedinci našli své vyžití, neboť jsme víceméně všichni společně fandili při hokejovém utkání Česko – Slovensko na letošním MS. Nutno poznamenat, že Slováci měli tentokrát o něco více štěstí.
     Po večeři jsme si ještě vyzkoušeli, jaké je skládat básně kombinované ze slovenských a českých veršů.

20. 5. 2012 – neděle: V neděli nás čekal první celodenní výlet. Nejprve jsme se vydali na nedalekou zříceninu hradu. Poté naše cesta pokračovala výstupem na vrchol Suchý. Zhruba v půli trasy jsme si na posilněnou dali zelňačku na Chatě pod Suchým. Zde se také naše skupina rozdělila na dvě menší tlupy podle ušetřených sil. První parta už nezadržitelně směřovala na samotný vrchol, zatímco druhá skupinka se vracela zpět do Varína po poněkud méně náročné cestě. Celý výlet byl opravdu skvostným, i když vyčerpávajícím zážitkem.

21. 5. 2012 – pondělí: Pondělí bylo ve znamení čištění koryta a břehů nedalekého biokoridoru od odpadků. Úklid probíhal jak na vodě, tak i na souši – utvořili jsme dvě skupinky. Jedna se plavila na kánoích a druhá sbírala odpad v blízkosti břehu.
     Večer jsme navštívili Upona (hlavní organizátor ze slovenské strany), který nám za odměnu ugriloval výborné maso. „Doma“ jsme hráli hru se zajímavými odpadky, které jsme si během tohoto dne „ulovili“ – snažili jsme se vymyslet co nejoriginálnější způsob jejich využití a znázornit ho krátkou scénkou.

22. 5. 2012 – úterý: V úterý dopoledne jsme měli tu čest setkat se s Mgr. Michalem Kalašem, ředitelem Národního parku Malá Fatra a odborníkem na medvědy, o nichž si pro nás připravil přednášku. Před obědem jsme si ještě stihli na blízké louce zahrát různé hry. Po obědě jsme se rozhodli pro výlet na další hrad, tentokrát jsme si vybrali Strečno, které je malebně obtékáno Váhem.

23. 5. 2012 – středa: Středu jsme zasvětili kánoím a raftům - celodennímu splavování řeky z Vrútok do Nezbudské Lúčky skrze Malou Fatru. V půli cesty jsme zastavili v Jánošíkovu, kde jsme se nasvačili, odpočinuli si a udělali si menší výlet k přírodní rezervaci Hrádok. Pak jsme pokračovali po Váhu skrz Domašínský meander až do Nezbudské Lúčky a vrátili se zpět do Správy.

24. 5. 2012 – čtvrtek: Výlet do hor za medvědy s Michalem Kalašem – brzké vstávání bylo v tomto případě vyloženě nutností. Ačkoli jsme (nejspíš) žádného medvěda nepotkali, stálo to určitě za to (minimálně prohlídka stop po medvědech – na kůrách stromů).
     Po návratu jsme se dali do modelování z keramické hlíny s úkolem vytvořit co nejoriginálnější lidskou tvář.

25. 5. 2012 – pátek: V pátek jsme podnikli výlet do srdce Národního parku. Autobusem jsme dojeli do Štefanové, odkud jsme vyrazili prohlédnout si Dolné, Nové a Horné Diery - soutěsky s vodopády a žebříky. Z Horných Dier jsme pokračovali na Malý Rozsutec a pak už dolů do Těrchové.
     První část výletu s námi šla paní botanička ze správy NP (RNDr. Anna Dobošová), která nám ukazovala místní speciality z oblasti rostlin. Celou cestu s námi šla Zuzka Klagová, která se v botanice také velmi vyzná a navíc uměla leckteré názvy přeložit ze slovenštiny.

26. 5. 2012 – sobota: Celou sobotu jsme strávili na raftu a kánoích – naším revírem se pro tentokrát stala řeka Orava. Na břehu jsme měli k dispozici stánek s občerstvením.
     Večer jsme si pak udělali pravou vánoční atmosféru. K tomu nám posloužila malá světýlka pověšená na stromě v zadní části zahrady Správy NP Malá Fatra a my si (navzájem) něco přáli.

27. 5. 2012 – neděle (odjezd): V neděli následovalo už jen velké loučení. Nejdříve se od nás v Žilině oddělila slovenská parta. Zbytek naší výpravy pokračoval společně vlakem až do Prahy. Ač byla cesta dlouhá, velmi rychle ubíhala při kytaře a zpěvu – kolem páté hodiny odpolední se i česká část musela bohužel rozloučit. A jen si slíbit, že na další arachní akci se určitě zase všichni sejdeme.

Za účastníky zdraví Šárka a Eva



Více fotek si můžete prohlédnout na:
>> http://arach.rajce.idnes.cz/Jarni_Mala_Fatra_-_VojDuch/

Setkání bylo podpořeno grantem z grantového programu Evropské unie Mládež v akci
uděleného na Slovensku občanskému sdružení Turistický štvorček.