V kalendáři akcí pořádaných Sdružením Arachne nechybí od roku 2002 podzimní soustředění. Po dva roky byla setkání "Zpátky na Třísku" a "Podzim v kraji sklářů" uspořádána na chatě Tříska u Malého Semerinku. V letošním roce jsme zamířili na turistickou základnu v Libušíně a po většinu času jsme se zabývali:
"Krajinou v průběhu času"
27. - 31. 10. 2004
Ptáte-li se proč jste na našich stránkách nenašli ani zmínku o předchozích akcích, důvod je prostý - webmaster Ondra "Bobo" Koukol až do této doby trávil podzimy v divočině slovenských hor. Letos jsem však zamířil rovněž do Libušína a přináším proto originální, necenzurovanou a nezkrácenou reportáž z dalšího mimořádně vydařeného a obzvláště vypečeného soustředění.
Lehce mlhavý avšak příjemně teplý podzim přímo sváděl k tomu, abychom se na odborných exkurzích zaměřili na neživou přírodu a houby, které bohatě rostly v lesích i mimo ně. Celodenní exkurze směřovala na třetihorní sopku - Vinařickou horu a dvě půldenní vycházky mířily do blízkého okolí Libušína - za karbonskými zkamenělinami na haldy z dolu Schoeller a za pseudokrasovými jevy v opuce nedaleko naší základny.
Vítanými posilami během celodenní exkurze nám byli naši kamarádi - botanik Mgr. Petr Karlík a geolog Mgr. Ivan Větvička. Ivan nám velmi poutavě představil procesy a události, které vedly ke vzniku Vinařické hory. Mohutnou stěnu, kterou kdysi odhalila těžba kamene bohužel zahalila mlha a tak jsme se museli spokojit jen s demonstrací střídajících se vrstev lávy a tufu na obnažených svazích podél cest.
I botanici si přišli na své. Ač po sezóně, na stepích na vrcholku Vinařické hory a na jejich svazích, na tzv. bílých stráních na opuce bylo stále co ukazovat. Ačkoliv většina druhů odkvetla, Petr se spokojil i se zbytky (tzv. "ščagely") zajímavých a chráněných druhů rostlin.
V odborném programu jsme pokračovali i po návratu na základnu. Dali jsme prostor i našim účastníkům a během dvou odpolední jsme shlédli několik odborných prezentací. Jednalo se o prezentace seminárních prací a obhajoby prací SOČ (středoškolská odborná činnost), se kterými se naši účastníci dostali až do celostátních kol. Po prezentacích následovaly živé diskuse a rovněž rady a připomínky od nás, "starších a zkušenějších".
Abyste nenabyli dojmu, že jsme zcela propadli vědě, spoustu času po exkurzích a prezentacích zbylo pro bohatý mimoodborný program. Prostor pro své hry a hrátky dostali vedoucí i účastníci. Hned první večer po několika seznamkách proběhl noční štafetový orientační běh v blízkém okolí základny. O vítězi nakonec rozhodla nejen rychlost, ale i bystrost, ale protože nikdo nezůstal bloudit přes noc po okolních lesích, vyhráli vlastně všichni. Lehce pohybovými hrami pro zahřátí jsme si zpestřili i cestu na Vinařickou horu a zpět. Po dva večery jsme se oddali umění dramatickému. Poprvé jsme sehráli různé výjevy z rodinného života, přičemž osoby a obsazení v dramatu se losovaly. Podruhé jsme postupně předvedli ztvárnění historických epoch od mladšího paleozoika až po vrcholný středověk a to vše pouze mimicky. Leckteré herecké výkony a bohatá výprava braly dech a herci i diváci se výborně bavili.
Řadu témat k zamyšlení a následnou diskusi poskytla řečnická fóra a na řadu přišly také vypečené rozcvičky.
Jak už jsem napsal v úvodu, setkání bylo mimořádně vydařené. Příjemná podzimní nálada nás provázela po celou dobu. Program nebyl mimořádně přehlcen a všechny exkurze, vycházky a hry jsme zvládli v naprosté pohodě. Díky posunu z letního času se dokonce povedlo zařídit, že alespoň jeden den na Arachne měl 25 hodin!
Pro ty, kteří si chtějí připomenout pár momentů z podzimního setkání, jsou připravené
fotografické vzpomínky.
Za všechny organizátory zdraví Bobo
Kurz byl finančně dotován z grantového programu MŠMT.
|