Sdružení Arachne

Původní pozvánka

Zápisky z letního Arachne 2024

Michal Staněk

Den 1.

Psala se sobota dne 3. srpna, Léta Páně 2024. Jaký krásný den to byl. Vzduch byl čistý a lehký, jemný vánek se vznášel nad Mařenicemi, zvěstujíce radost z léta. V lužických loukách se mihotaly všelijaké verbeže a nad tím vším se klenulo slunce. Tu se ale začaly z dalekého kraje sjížďet kdejaký rada, šlechtic, jeho paní, svatý otec, pěvkyně či vědec. A to zdaleka nebylo vše. Přijeli také mnozí pochybného vychování a mravů. Najednou tu byl v každém koutě jakýsi horník, dolník, středník, malíř, kanárek, ba dokonce i ………., no,………o tom těžko mluviti.

Den 2.

Dnešní den se nesl ve znamení prvotních příprav. Přednostně však tedy příprav teoretických – mikrobiální ekologie, molekulární přírodozpyt a nauka o útvarech zemských našeho okolí. Ta obzvláště bude se ve dnech budoucích hoditi. Dále jsme ale také sháněli rozdílné nástroje pro účely výpravy a nakonec jsme byli do grup rozděleni, abychom vypracovali naše rozličné projekty.

Den 3.

Projektová práce začala a to s pomalou, ačkoliv jistou, mírou úspěchu. V jiných týmech byla tato práce ale bezesporu z vnějšího pohledu znatelně humorná (tedy alespoň dle viditelného nadšení vyhotovitelů). A odpoledne jakýsi trottel vzbudil z Hory rytíře. No to vám povím, málem z toho takové spoušti bylo, že by to už nikdy viděno nebylo. Po zdlouhavé naší snaze však zalezli zpět. Díky Bohu!

Den 4.

V tento den jsme byli vyhnáni na terénní obchůzku. Počasí nám však velmi přálo, takže to problém nebyl. Opravdu jsme toho také mnoho viděli – od hlubokých bažin až po vyschlá pískovcová skaliska a od domovů živáčků po domov mrtvých strojů. Byl to vskutku pěkný den.

Den 5.

Dnešek byl pln praktických příprav. To by člověka nenapadlo, koliko se toho může člověk dozvěděti o sobě i o obojetnictví pohlavním při pitvě hlemýždě. Takový hlemýžď je zblízka velmi zajímavá věc. A to samé ty staré ssavčí kosti, jen kdyby se nerozpadávaly byť jen při špatném nakouknutí. Odpoledne na nás pak čekalo velmi intenzivní praktikum z determinace živočišstva, především neznámého. Na pozdní večer se protrhla mračna a venku skučel fujavec, až lomcoval s okenicemi. Po dusném a těžkém dni následně rádi všichni usnuli (či nikoliv………).

Den 6.

Jak už řekl před dávnem Mikuláš Koperník: „Studium věd přináší pravdu, neuvěřitelnou potěchu mysli“. A tak dnes mnoho teorie bylo, kupříkladu o různých minuskulních organismech. Samozřejmě též padla řeč na to nejčeštější, co může existovati – průmysl pivovarnický. Tyto bohaté informace sice vstřebávali bdící, počty spících však povážlivě stoupaly. Nakonec jsme byli od podnikavců z řad výpravy poučeni, jak správně klamati a šiditi. Dosud jsem neviděl tak přesvědčivého prodeje a šíření pochybných výrobků s ještě pochybnějšími letáky. Tomu novému americkému nápoji se mi stále věřiti nechce, Vám již ano? a od domovů živáčků po domov mrtvých strojů. Byl to vskutku pěkný den.

Den 7.

Dnes jsme dále postupovali s projekty. Jejich vyhotovení do konečného rázu naštěstí na pořadu dne stále není, ale poznatky se pozvolna vrší. Protentokráte přišla trocha času i na blažený spánek a hledání tajemných lesních pevnůstek. Prý je jich v tomto kraji stále mnoho.

Den 8.

I tento den jsme byli značně teoreticky vytíženi. Ale zdaleka to nebyl den jednolitý, ba naopak. Odpoledne se náš vrchní psycholog rozhodl uspořádati napodobení podzemních podmínek, obzvláště v aspektu sociálním. Inu, neskončilo to nejzdárněji. Paranoia v kolektivu se jen zhoršovala a nakonec dosáhla úrovně takové zbídnělosti, že toto napodobení bylo třeba urychleně ukončiti. Snad tento nemilý výsledek nebude do budoucna tíživý.

Den 9.

Achich ouvej. Sotva jsem stihl dopsati poslední řádku dne předešlého, přišla zdola novina, že se tu něco začalo díti a ubikaci máme okamžitě opustiti. A pak jsme pryč běželi a celou celičkou noc po lesích bloudili. Až za prvních denních paprsků jsme zjistili, že to byl poplach druhu planého, nikoliv pravého. A tak program, leč bychom rádi odpočívali, bez milosrdnosti pokračoval dále. Poté se nás jal do sklepa vzíti ten podivín, co se tam před čtyřmi dny zavřel. Tam jsme alespoň zjistili, že jevil snahu o laboratorní výzkum velmi fascinujícího charakteru – jakási mimořádně nová metoda, spektroskopie. Toliko zábavy to ve výsledku bylo a zajímavé k tomu.

Den 10.

Dnes jsme se vydali na další velmi pěkný výlet do okolí. Počasí přálo, slunce do zad pražilo a ve stínu nás svlažoval libý vánek. Tento kraj, ač německý, je na výlety jako stvořený. Ve zdejších potemnělých hvozdech jsme nalezli i pověstný pramen sirné vody, jež však není sirná, ale zato oplývá železnými kysličníky. V pozdním odpoledni také došlo na příjemné koupání v místní značně studené nádrži. V zdravém těle zdravý duch!

Den 11.

Tak již nastává konec teoretických příprav, dnes proběhly poslední a jako vždy byly velmi rozmanité. Následně ale přišel skutečný oříšek. Zmizel nám náš rozverný havíř, a nebylo ho nikde k nalezení. Nakonec jsme usoudili, že v nějaké z jeho méně bystrých chvil se zapletl s místními. Po dobu výpravy jsme se snažili převážně vyvarovati styku se zdejším obyvatelstvem, ale věděli jsme, že se něco takového dříve či později státi muselo. Tato nepříjemnost se sice poněkud protáhla, ale havíř byl vysvobozen ze spárů místních buranů i jiných bytostí, jež se bohužel nepodařilo řádně prozkoumati. Pan baron se také uráčil po delší době zorganizovati společenské vyžití. To čekání však za ten požitek stálo.

Den 12.

Abych nejal se rozbíjeti námět předchozího dne, tak jsme pokračovali v ukončování, tentokráte praktických příprav. Dnes žádný problém navzdory precedentu naštěstí nevznikl, tudíž vše probíhalo, ač kvapně, velmi dobře. Do noci se protáhly podněty k projektům a diskuze se táhla ještě dalečeji.

Den 13.

Dnes jsme podnikali konečné přípravy a ozkoušeli se v našich nově nabytých a důležitých znalostech. Výsledek bohužel nebyl tak valný, jak většina doufala. Snad se i tak bude dařiti.

Den 14.

Kde jsem? Co jsem? Kdo jsem?! Dál a dááááááál……………chci vodu, ……jídlo,……… spánekkkkkkkkkkkkkkkkkk…………………

Den 15.

Byla to jízda nadmíru divoká, ale jak před nedávnem napsal ten mladík Vrchlický: „Rozloučení těžké jest, však v něm je život.“ Nenapadlo by mě, jak moc mi tato rozmanitá skupina k srdci přirůsti mohla. Bylo to krásné, ale dost toho rozhodně nebylo, a nikdy nebude. Tak tedy zdar, a snad se uvidíme brzy příště!

Projekty


nahoru

Odborný program

Den Skupina 8.45 — 10.15 10.25 — 11.55 13.30 — 15.00 20.00 — 22.00
3. 8. so mladší Příjezd účastníků, mimoodborný program
starší
4. 8. ne mladší Zdeněk Vaněček — Vznik a vývoj Lužických hor (T) Martin Kuthan — Mona Lisa molekulární biologie (T) Lukáš Falteisek, Eva Matoušková — Mikrobiální ekologie (T) Zadávání studentských projektů
starší Lukáš Falteisek, Eva Matoušková — Mikrobiální ekologie (T) Zdeněk Vaněček — Vznik a vývoj Lužických hor (T) Martin Kuthan — Mona Lisa molekulární biologie (T)
5. 8. po mladší Práce na studentských projektech
starší
6. 8. út mladší Celodenní odborný výlet
starší
7. 8. st mladší Jan a Jindra Mourkovi — Lebky (P) Dagmar Říhová — Pitva ulitnatých plžů (P) Anežka Jirsa — Těhotenství porod a šestinedělí (T)
starší Dagmar Říhová — Pitva ulitnatých plžů (P) Anežka Jirsa — Těhotenství porod a šestinedělí (T) Jan a Jindra Mourkovi — Lebky (P)
8. 8. čt mladší Vít Paulíček — Mikroorganismy pro nealkoholické pivo (T) Martin Pusztai — Algologické praktikum (P) Michal Salem — Chemická kontaminace na území ČR (T)
starší Michal Salem — Chemická kontaminace na území ČR (T) Vít Paulíček — Mikroorganismy pro nealkoholické pivo (T) Martin Pusztai — Algologické praktikum (P)
9. 8. pá mladší Práce na studentských projektech
starší
10. 8. so mladší Václav Bočan — Praktikum z biochemie (P) Jan Kadlec — Jseš normální!? Poruchy osobnosti (T)
starší Tereza Dočkal — Jak tikají naše vnitřní hodiny (T) Jan Kadlec — Jseš normální!? Poruchy osobnosti (T) Jiří Setnička — Evoluční algoritmy (T)
11. 8. ne mladší Volno Tereza Dočkal — Jak tikají naše vnitřní hodiny (T) Jiří Setnička — Evoluční algoritmy (T)
starší Václav Bočan — Praktikum z biochemie (P)
12. 8. po mladší Celodenní mimoodborný výlet
starší
13. 8. út mladší Tomáš Matějček — Sukcese (T) Martina Saláková — Viry — nejen původci onemocnění (T) Aleš Buček — Chemická ekologie hmyzu (T)
starší Aleš Buček — Chemická ekologie hmyzu (T) Tomáš Matějček — Sukcese (T) Martina Saláková — Viry — nejen původci onemocnění (T)
14. 8. st mladší Práce na studentských projektech Konference
starší
15. 8. čt mladší Testy & poznávačka Petra Klembarová — Srí Lanka a mořské želvy (T)
starší
16. 8. pá mladší Mimoodborný program
starší
17. 8. so mladší Odjezd
starší

nahoru

Lektoři a organizátoři

1. Pracovníci PřF UK

Mgr. Lukáš Falteisek, Ph.D., Katedra ekologie — vedení odborného projektu, přednáška Mikrobiální ekologie, organizace mimoodborného programu
Mgr. Martin Kuthan, Ph.D., Katedra genetiky a mikrobiologie — vedení odborného projektu, přednáška Mona Lisa molekulární biologie, organizace mimoodborného programu
RNDr. Tomáš Matějček, Ph.D., Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje — přednáška Sukcese
RNDr. Jan Mourek, Ph. D., Katedra učitelství a didaktiky biologie — praktikum Určování lebek
RNDr. Martina Saláková, Ph.D., Laboratoř molekulární a nádorové virologie, BIOCEV — Viry — nejen původci onemocnění
Mgr. Zdeněk Vaněček, Katedra botaniky — přednáška Vznik a vývoj Lužických hor


2. Studenti PřF UK

Anna Čepelová — vedení odborného projektu, organizace mimoodborného programu
Mgr. Klára Daňková, Katedra zoologie — zdravotník, vedení odborného projektu, organizace mimoodborného programu
Mgr. Eliška Havlíčková, Katedra botaniky — vedení odborného projektu, organizace mimoodborného programu
Mgr. Lukáš Janošík, Katedra Botaniky — vedení odborného projektu, organizace mimoodborného programu
Jan Lukovský, Katedra ekologie — vedení odborného projektu, hlavní organizátor mimoodborného programu
Bc. Vendula Sedláková, Katedra Botaniky — hlavní organizátor, organizace mimoodborného programu
Mgr. Markéta Staňková, Katedra zoologie — vedení odborného projektu, organizace mimoodborného programu
Štěpán Vavřina — hlavní organizátor odborného programu, vedení odborného projektu, organizace mimoodborného programu


3. Pracovníci a studenti mimo PřF UK

Mgr. Daniel Benda, Ph.D., Národní muzeum Praha, oddělení entomologie — organizace zoologické výstavky
Mgr. Václav Bočan, Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics — praktikum z biochemie
Mgr. Aleš Buček, Ph.D., ENTÚ AV ČR — přednáška Chemická ekologie hmyzu
Mgr. Tereza Dočkal, fyziologický ústav AV ČR — přednáška Jak tikají naše vnitřní hodiny
RNDr. Zuzana Chumová, Ph.D., Botanický ústav AV ČR — vedení odborného projektu, organizace mimoodborného programu
MUDr. Anežka Jirsa, Oblastní nemocnice Kladno — přednáška Těhotenství porod a šestinedělí, organizace mimoodborného programu
MUDr. Jan Kadlec, Masarykova nemocnice Ústí nad Labem — přednáška Jseš normální!? Poruchy osobnosti
Petra Klembarová, Chráníme mořské želvy z.s. — přednáška Srí Lanka a mořské želvy
Mgr. Eva Matoušková — přednáška Mikrobiální ekologie, organizace mimoodborného programu
RNDr. Jindra Mourková, Ph.D., Sportovní gymnázium Kladno— praktikum Určování lebek
Ing. Vít Paulíček, EPS Biotechnology s. r. o. — přednáška Mikroorganismy pro nealkoholické pivo
Mgr. Martin Pusztai, Ph.D., Technická univerzita Liberec, katedra biologie — Algologické praktikum
Bc. Kristýna Revajová, Fakulta umění a designu, UJEP — organizace mimoodborného programu
Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D., PedF UK — praktikum Pitva ulitnatých plžů
Bc. Michal Salem, VŠCHT — přednáška Chemická kontaminace na území ČR, vedení odborného projektu, organizace mimoodborného programu
Mgr. Jiří Setnička, CDN77 — přednáška Evoluční algoritmy
Miroslav Soukup, Benzina — vedení odborného projektu, organizace mimoodborného programu
Mgr. Matěj Znamínko, Universität Innsbruck — vedení odborného projektu, organizace mimoodborného programu



nahoru

Další materiály

Fotografie

Další fotografie naleznete na Zoneramě od Kláry & Elišky, Zbojníka, Kodulky a všech ostatních.


nahoru

Poděkování sponzorům

Pořádání dvoutýdenního odborného soustředění si kromě lidské síly vyžádá i velké množství finančních a materiálních zdrojů. Proto bychom tímto velice rádi poděkovali našim milým sponzorům za neutuchající podporu Arachne, které by bez nich nemohlo proběhnout zdaleka v takovém rozsahu a kvalitě, jak jsme zvyklí.
Předně bychom chtěli poděkovat Biologické sekci Přírodověděcké fakulty Univerzity Karlovy za podporu nejen finanční, ale i materiální. Mnoho kateder, zejména pak Katedra učitelství a didaktiky biologie, ale i Katedra genetiky a mikrobiologie, Katedra zoologie a Katedra botaniky, nám zapůjčilo kvalitní laboratorní a terénní přístroje a optiku, a drobné terénní vybavení.
Velký dík patří také VŠCHT, která nám ochotně zapůjčila notebooky a chemické laboratorní vybavení pro studenty na projekty.
I v letošním roce bylo soustředění finančně podpořeno v rámci projektu Biologiepo „škole“ — mimoškolní vzdělávací aktivity pro žáky středních škol financovaného z dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol, velice za podporu děkujeme!
Finančním sponzorem na chod soustředění se letos podruhé stal Nadační fond IOCB Tech, kterému tímto taktéž srdečně děkujeme.
Též si velice vážíme přízně, kterou nám již několik let projevují redakce časopisů Živa a Vesmír, které věnovaly ukázkové výtisky a předplatná časopisů. Tyto populárně naučné časopisy jsou vždy mezi účastníky vítaným prostředkem k rozšíření přírodovědných obzorů.


nahoru