Sdružení Arachne

„Za bobry a orchidejemi Českého lesa“

2.–6. 6. 2021

Psala se středa 2. 6. 2021 a naše dobrodružství v podobě Jarního Arachne začalo. Odvážnější účastníci měli v nohách již několik kilometrů cesty z Domažlic, když jsme se setkali v Autokempu Babylon. Na prolomení ledů jsme si zahráli netradiční seznamovací hru, v zápalu boje však Markét ztratila náušnici, kterou se nám naštěstí společnými silami podařilo opět najít. Po příjemně stráveném odpoledni nás čekala část dne, na kterou jsme všichni čekali – večeře a místo dezertu i ochutnávka všemožných dobrot, které jsme si připravili na první sněm. Po setmění jsme se vydali umístit fotopast v naději, že se nám na ní ukáže bobr, na nějž bylo letošní Jarní Arachne zaměřeno.

Ve čtvrtek jsme byli k nelibosti některých účastníků probuzeni ikonickou znělkou Boba a Bobka. Rozcvička obnášela týmovou soutěž v pexesu se siluetami ptáků, již od brzkého rána jsme tedy namáhali své mozkové závity.

Po snídani jsme vyrazili na celodenní výlet na nejvyšší horu Českého lesa, Čerchov. Při výstupu jsme si udělali pauzu a zahráli jsme si na souboj bobrů proti zahrádkářům, při kterém měl vždy jeden tým vytvořit lidskou sochu, kterou měl druhý tým co nejrychleji napodobit, aby první tým měl co nejméně času na zabrání stromů. Nutno podotknout, že za kreace, které takto vznikaly, by se nemusel stydět ani tým profesionálních gymnastů. I přes strmě stoupající terén jsme našli energii na pozorování místní biodiverzity. Když jsme odpoledne dorazili na vrchol osvěžili jsme se výhledem do krajiny a svačinou, případně chlazenými nápoji. Cestu dolů nám zpestřilo například sledování milostného trojúhelníku skákavek v epruvetě nebo nález sírovce. Z výletu jsme si do kempu přinesli i dříví na večerní sněm spojený s táborákem.

V pátek jsme se probudili na rozcvičku jako nindžové. Očekával nás další výlet, tentokrát do Domu přírody v Klenčí pod Čerchovem. Poté, co jsme si prohlédli expozici, jsme se šli podívat na pobytové stopy bobra v okolí rybníku pod obcí. Několika šťastlivcům se pak podařilo zahlédnout i samotného bobra. Pak jsme navštívili i blízké Postřekovské rybníky a okolí, kde jsme našli, kromě jiných zajímavých organismů, prstnatec májový a vrbu rozmarýnolistou. Po večeři, kterou nám dovezla Kodulka až do terénu, šli někteří ještě zkusit své štěstí s bobry a poté jsme byli postupně dopraveni za pomocí aut zpátky do kempu.

Sobota byla věnována projektům, které se všechny věnovaly rybníku Babylon. Rozdělili jsme se do tří skupin, jedna sledovala abiotické faktory rybníka, druhá se věnovala rostlinám a největší skupina pozorovala všemožné živočichy a hlavně hmyz. Naše vědecké pozorování nezastavil ani déšť, a tak jsme do večera nasbírali dostatek informací, o které jsme se večer u ohně podělili. Nejzvláštnějším nálezem byl pravděpodobně melanický (úplně černý) samec ještěrky obecné.

K radosti všech spáčů nám byla po večerním zpívání odpuštěna rozcvička. Po poklidném ránu nás však čekalo rozloučení a návrat domů.

Adéla a Honza



Odkaz na další fotky na Rajčeti:

Zbojník, Směsné album, fotopast