Sdružení Arachne

Jeseň v Jeseníkách (Lipová-lázně)

25. – 30. října 2022

Zápis z Akce

Barevné listí na stromech už nabývá sytých tónů a ohlašuje nám konec října. Období, ve kterém se vydáváme za našimi podzimními arachními radovánkami. Tentokrát je naším cílem chata Smrčník u obce Lipová-lázně.

K úternímu večeru 25. 10. 2022 se z různých koutů republiky radostně slézáme na chatě, staří i budoucí přátelé. Zvuk kytary nám ohlašuje první večerní sněm, po kterém následuje hraní seznamovacích her, aby snad nikdo nezůstal neznámý.

Středeční ráno vstáváme časně v 7:15 dobrovolným budíčkem, v půl osmé však již všichni povinně čekáme nachystaní na rozcvičku. Dnes nás čeká celodenní výlet. Rozděleni na tři skupiny vyrážíme směr okolní kopce. Jedna skupina míří na Šerák, další dvě podobnými cestami přes Studniční vrch. Cíl však máme všichni stejný – hvězdárnu v Jeseníku, kde máme domluvenou večerní přednášku od místního hvězdáře. Na objekt se dostáváme až večer, plní dojmů, utahaní z celého dne, ale stále plní energie na hraní a zpívání.

Čtvrteční den nás čeká již tradiční brigáda. Tentokrát jich máme domluvených hned několik, a tak se dělíme na menší skupinky a s našimi průvodci z místního CHKO vyrážíme na jednotlivé lokality. Jedna skupinka čistí starý sad, jiná plení nálety kleče na Keprníku, jiná zase za chatou čistí zarostlé stráně či hráběmi dělá prostor hořečkům. Mezi prací si část účastníků najde čas i na kroužkování místního ptactva. Večer zakončujeme opékáním na ohni.

Další den máme volnější. Dneska se nejde nikam na výlet, ani pracovat. Ráno máme přednášku o CHKO Jeseníky i s bohatou diskusí na konci, po níž následuje kreativní dopoledne a část odpoledne, které trávíme tvorbou lampionů. Na ty navazuje šifrovací hra, ve které řešíme historický případ mrtvé ovce v místních lázních. U hrobu jednoho z aktérů si na závěr připomínáme celý příběh. Mystičnost místa a dění umocňujeme lampionovým průvodem s čerstvě vyrobenými lampiony nepřeberných tvarů, stylů a velikostí.

Sobotní den je poslední celý den podzimního Arachne. A ten se nejlíp tráví na výletě. A ještě lépe na výletě, ze kterého si můžete odnést něco na památku. Ranním vlakem vyrážíme do Žulové, odkud nás čeká celodenní pochod přes Studniční vrch zpět na chatu. Cestou se dozvídáme spoustu zajímavých informací o místní geologii (nepřicházíme ani o diskuzi na téma jejího názvosloví), nalézáme i pestřejší vzorky v podobě granátů a dalších minerálů. Ke konci výletu se naše skupina dělí na vrcholovku mířící na hřeben Studničního vrchu a rozumnější, co se nepotřebují pachtit do kopce a raději ho obejdou. Napojeni prameny, kterých cestou bylo bohatě, se vracíme na chatu. Hudbou a tancem si užíváme poslední večer. Ráno už jen zabalit, rozloučit se, nasednout do vlaku a těšit se, až přijde jaro a s ním další akce. Tak ahoj tam.

Marky

Odkaz na další fotky na zoneramě: Klára, směsné album