Sdružení Arachne

Velemín

27. 4. – 2. 5. 2018

Byl teplý jarní den, 27. dubna 2018, a všichni jsme se sjížděli na terénní stanici Katedry botaniky PřF UK ve Velemíně v Českém středohoří. Po příjezdu jsme si všichni zahráli tradiční uvítací hru Gordický uzel. Po náročném rozmotání našich zapletených rukou jsme se hladově pustili do večeře. Po večeři následovalo ještě několikero zábavných seznamovacích her a byly nám představeny projekty, do kterých jsme se následně přihlásili.

Krásné sobotní ráno jsme zahájili tématickou rozcvičkou “sopky”, při níž jsme se vrátili zpět do časů, kdy vznikalo České středohoří, a sami jsme simulovali aktivní vulkanickou činnost. Po snídani jsme se vydali na exkurzi na vrch Boreč s četnými biologickými i geologickými zajímavostmi. Cestou i na samotném vrchu jsme potkali spoustu geologických, botanických nebo entomologických kuriozit - například ventaroly (průduchy s teplým vzduchem v zimě a chladnějším vzduchem v létě), které vytvářejí vhodné mikroklima pro růst játrovky borečky vzácné (Targionia hypophylla), jež v ČR neroste na žádné jiné lokalitě. Dále jsme se vydali na horu Lovoš, z jehož vrcholu jsme si mohli vychutnat fantastické panorama Lovosic a okolních kopců. Zde jsme také pozorovali hill-topping mnoha druhů motýlů včetně otakárků. Poté jsme se přes biokoridor a krmeliště prasat (spojeno s ochutnávkou místního krmiva) vrátili do Velemína.

Třetí den jsme pracovali na projektech, které se protentokrát věnovali pampeliškám z různých úhlů pohledu. Bylo na výběr např. ze zkoumání diverzity opylovačů na pampeliškách nebo míry transpirace v závislosti na oslunění listu (Což dokázalo jen to, že pampeliška není vhodným modelovým organismem, jelikož nesnáší přesadbu.). V noci nás čekala noční hra s trasou na Milošovku o luskounech, Davidu Attenboroughovi, Jane Goodallové a dalších. Hra trvala až do brzkého rána a všichni jsme si ji moc moc užili. Po hře jsme přespali na úpatí Milošovky a ráno jsme se vydali na hrad Ostrý, kde jsme opět pokračovali v exploraci místní biodiverzity. Večer už jsme se znovu pilně věnovali projektům.

Následoval další projektový den a všichni jsme s nervozitou a značným spěchem dokončovali svou práci, neboť se neúprosně blížila večerní konference. Naštěstí jsme všichni úspěšně odprezentovali své výsledky a zodpověděli jsme zajímavé dotazy.

V den odjezdu nás ještě čekala poslední ranní hra od Jirky, která probíhala jako ukrutný boj mezi developery a ekology, která byla propojena i s determinací střevlíků biostatistikou, kdy jsme hodnotili biodiversitu pomocí Shannonova indexu. Pak už jsme bohužel museli vyrazit na zpáteční cestu.

Jituška & KačenkaFotografie

Fotky od Kláry a Vaška a Vojty