Sdružení Arachne

Zimní Arachne na Rejvízu

14.–19. 2. 2020

Psal se pátek 14. 2. 2020 a Arachňáci se scházeli, aby se vydali nalézt Yettiho. Cílem cesty byla terénní základna Dřevěnka, ležící hluboko v jesenických hvozdech na Rejvízu. Sotva Arachňáci dorazili na úpatí hor, čekala na ně 10 km dlouhá cesta, během které museli překonat drsné horské počasí a nejvyšší vrcholky hor, aby došli na chatu, kde na ně čekala seznamovací hra se zbytkem výpravy a vynikající Mírova pochoutka (bez zbytků výpravy).

V sobotu nás čekal budíček v podobě krásných písniček od Evči a MGho. Následovala hra na želvušky v mrazových podmínkách. Po dobré snídani jsme se sbalili a vyrazili na výpravu za Yettim. Rozdělili jsme se na dvě skupiny, jedna na běžkách a druhá pěkně po svých. Obě skupiny vyvinuly značné pátrací úsilí, ale bohužel Yettiho neobjevily. Zato poznaly krásu Jeseníků a jejich obyvatele, jako třeba sýkoru parukářku, králíčky nebo sněžnice. Večer nás čekala přednáška o cestě do Himalájí od dobrodruha a botanika Standy Vosolsobě.

Nadcházejícího rána byla v programu hra věnovaná chování Yettiho na horských štítech. Po snídani jsme se rozdělili do skupinek na vypracovávání vědeckých projektů, ve kterých se dalo dělat všechno možné, od hledání želvušek v meších, přes testů reakcí hmyzu na teplotu po stopování zvířecích obyvatel Jeseníků. Celý den všichni pilně pracovali na projektech, aby je mohli večer přednést zbytku výpravy. Po úspěšném dokončení projektů všichni přednesli své výsledky na konferenci.

V pondělí jsme se po hře, kde jsme upevňovali své vztahy a učili se vzájemné spolupráci, vydali znovu do hor ve dvou skupinách, jedna šla dlouhou trasu, kde objevovali krásy turistických míst Jeseníků a druhá skupina se vydala na kratší trasu, zato ale potkali spoustu zajímavých tvorů, jako třeba netopýra velkého, larvy tesaříků nebo vzácný mech s legračním českým názvem šikoušek.

Nadešel poslední den a všichni jsme se po ranním slalomu na „lyžích pro tři“ vydali na exkurzi po stopách velkých šelem pod vedením Michala Bojdy z Hnutí Duha, který nás také seznámil se svou prací a výskytem velkých šelem v České republice. Večer si všichni užívali hraní deskových her, zpívání s kytarou a šarádění.

Ve středu byli již všichni smíření s odjezdem, uklízeli, balili, připravovali se na odjezd, a i když nám bylo smutno, uklidňovali jsme se myšlenkou, že neobjevený Yetti se dál volně prohání Jeseníky a my že se sejdeme zase na dalším skvělém Arachne.Letos neumrzli a dodali fotografie:

Evča, MG, Pepa, Tarbík a Zbojník ;-)